Pastýřský list biskupa Pavla o povolání

20. 11. 2022

V den slavnosti Ježíše Krista Krále 20. listopadu 2022 se při bohoslužbách ve farnostech brněnské diecéze četl „Pastýřský list biskupa Pavla o povolání“ .

Video ZDE

Milí přátelé,
slavnost Ježíše Krista Krále, kterou dnes slavíme, ukončuje další liturgický rok. Jak ale víme, konec se často snoubí s novým začátkem, a my vzápětí vstoupíme do času radostného očekávání doby adventní. V Lukášově evangeliu je Ježíš představen jako král, který nesedí na trůnu, ale je ukřižovaný. Ovšem dějiny spásy jasně ukazují, že kříž je branou vzkříšení. Krista vidíme uprostřed slabosti a utrpení jenom proto, aby nám přinesl spásu, útěchu a naději. Svatý farář z Arsu byl přesvědčen, že „bázeň před křížem je náš největší kříž“. Kristovo království nás nenabádá ke strachu, ale k tomu, abychom přiložili ruku k Božímu dílu, které se tím v dějinách naplňuje. Bible vnímá ruce jako symbol jednání. Máme je sepnout k modlitbě a máme jimi konat.

Na říjnovém kněžském dni jsme se společně zabývali otázkou, co udělat, aby naše diecéze měla dostatek rukou k duchovní službě. Z podnětů vyšel požadavek, aby se ve farnostech věnoval čas pravidelné adoraci a modlitbě za povolání. Naše diecéze má momentálně v přípravě ke kněžství pět bohoslovců a tři se na tuto formaci připravují v Teologickém konviktu. Kandidátů stálého jáhenství, které spolu s jejich rodinami vnímám jako velkou naději pro diecézní pastoraci, je v přípravě jedenáct. Prosím nyní všechny, kdo o duchovní službě v církvi uvažují, aby neotáleli s rozhodnutím. Jak říká jeden aforismus: „Bůh často nemá jiné ruce než ty naše.“

Věnujme v nadcházejícím liturgickém roce naše modlitby, čas a rozjímání při adoracích Nejsvětější svátosti oltářní právě úmyslům za nová kněžská a jáhenská povolání. Dnešní slavnost Ježíše Krista Krále je historicky spojena s úctou k Nejsvětějšímu Srdci Ježíšovu. Proto prosím – zakončeme dnešní bohoslužbu krátkou adorací, v níž zazní i modlitba za nová povolání.

Anglický kardinál, svatý John Henry Newman, kdysi definoval křesťana jako člověka, který vyhlíží Krista. Naší diecézi je třeba těch, kteří nepropadají malomyslnosti, že světlo na konci tunelu pochází z reflektorů vlaku jedoucího proti nám, ale jsou přesvědčeni, že jde o nadějné světlo Kristovo, a podle toho i jednají.
Žehnám každému z vás.

✠ biskup Pavel