Brněnské biskupství zve k zapojení do projektu Náš společný domov

23. 10. 2020

Biskupství brněnské připravilo prostřednictvím svého Diecézního katechetického centra projekt Náš společný domov. Projekt bude zahájen 24. října 2020 a skončí 24. května 2021. Jeho cílem je proměnit náš vztah k Bohu a k jeho stvoření, jak k tomu vyzývá papež František ve své encyklice Laudato si´.

Zapojit se do něj může kdokoliv – rodiny, společenství nebo jednotlivci. „Projekt nám pomáhá obejmout tento svět v duchu a v myšlen­kách encykliky papeže Františka Laudato Si´,“ říká ve videopozvánce pomocný brněnský biskup Mons. Pavel Konzbul. Vedoucí Diecézního katechetického centra ThLic. Tomáš Koumal považuje za velkou výhodu projektu to, že se dá realizovat i v těchto dnech, kdy nemůžeme do kostela, mezi přátele nebo do kulturních či sportovních zařízení. Projekt nabízí k plnění úkoly, které se týkají našeho vztahu k druhým lidem, k přírodě i k samotnému Stvořiteli.

Do projektu se může zapojit kdokoliv – rodiny, společenství nebo jednotlivci. Jak?

Účastníci si vytisknou plán projektu a seznam úkolů. Obojí je na webu kc.biskupstvi.cz/nas-spolecny-domov/. Pak už se mohou pustit do plnění úkolů a kreativně se jich zhostit.

Ve dvou termínech (24. 1. 2021 a 24. 5. 2021) mohou poslat organizátorům prostřednictvím určeného formuláře vždy 1 fotografii dokumentující jejich snahu.

Odměnou jim bude nejen dobrý pocit z toho, že udělali něco pěkného pro sebe, pro své bližní a pro tento svět. Když své snažení fotograficky zdokumentují, budou mít i naději na nějakou malou věcnou odměnu nebo na to, že se jejich fotografie stane součástí plánované výstavy v brněnské katedrále.

K projektu jsou založeny i facebookové stránky Náš společný domovkde budou organizátoři postupně publikovat různé podněty a zajímavosti, které s tématem souvisí.

„Věřím, že už přečtení úkolů vás aspoň trochu nadchne a že se rozhodnete zapojit,“ píše nejen svým farníkům Tomáš Koumal. I když doba trvání projektu je poměrně dlouhá, úkoly nejsou náročné a barevný „plán projektu“, který si dá rodina doma na viditelné místo, bude výzvy projektu stále připomínat. Organizátoři si přejí, aby projekt přinesl jeho účastníkům a hlavně rodinám také radost a zážitek společenství.